Metodická podpora pro výuku > Klimatická změna

Seriál krátkých videí EKOABECEDA pro klima vytvořil školní vzdělávací program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Byl podpořen grantem z Norských fondů, které přispívají k ochraně životního prostředí České republiky a pozitivně ovlivňují kvalitu života obyvatel. Partnerem projektu Ekoabeceda pro klima jsou rovněž vodárenské společnosti ze skupiny Veolia. Seriál byl vyroben v listopadu 2022. Scénář: Jana Čechová. Mluvené slovo: Petr Vacek. Animace: KM RECORDING STUDIO - Jakub Martínek.

Seriál EKOABECEDA pro klima - DÍL 1 - Proč se naše Země otepluje a jak k tomu přispíváme my lidé? (délka 3:50 min.)

Co je to klimatická změna a globální oteplování? Jaké jsou příčiny těchto změn a jakou roli v nich hrajeme my lidé. Jaké jsou negativní důsledky globálního oteplování na Zemi a rovněž, jak mění podmínky v České republice. Dozvíte se také, co jsou to fosilní paliva a skleníkové plyny a proč se kvůli nim naše planeta chová jako skleník. 

Seriál EKOABECEDA pro klima - DÍL 2 - Co je to skleníkový efekt a proč omezovat spotřebu fosilních paliv? (4:30 min.)

Jak funguje skleníkový efekt naší planety Země? Co jsou to skleníkové plyny a kde se berou, v čem nám prospívají a v čem naopak škodí. Ve videu jsou také představeny základní myšlenky proč a jak bychom měli změnit své chování, abychom zmírnili průběh a dopady klimatické změny.

Seriál EKOABECEDA pro klima - DÍL 4 - Proč se klima řeší na mezinárodní úrovni a co na to Gréta? (délka 4:40 min.)

Změna klimatu je celosvětový problém, který více či méně pociťují všechny země a regiony. Pro jeho řešení vznikla celá řada dokumentů a deklarací. Video také představuje švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou, která pro nastartování diskuse o rizicích klimatické změny udělala víc než většina odborníků a politiků.

Seriál EKOABECEDA pro klima - DÍL 5 - Co nám říkají uhlíková, vodní a ekologická stopa? (4:11 min.)

Slyšeli jste už, že musíme zmenšovat uhlíkovou stopu? Ale víte, co to ta uhlíková stopa vůbec je a jak se měří? A nezůstaneme jen u uhlíkové, video vám přiblíží i význam pojmů vodní a ekologická stopa. Dozvíte se také, co to znamená, když říkáme že lidstvo již nyní žije na dluh a neudržitelně vyčerpává zásoby přírodního kapitálu planety.

Recyklohraní EKOABECEDA pro klima – DÍL 6 - Jak zmenšit svoje EGO a být více EKO? (4:10 min)

Jak naše vlastní chování ovlivňuje změnu klimatu a jak bychom ho měli změnit, abychom snížili produkci skleníkových plynů a byli zodpovědnější k přírodě kolem nás? Proč bychom měli zmenšit svoje EGO a být více ECO a pomáhat měnit Svět k lepšímu? Video rovněž nabídne tipy a příklady, co můžeme dělat jinak.

Recyklohraní EKOABECEDA pro klima – DÍL 7 - Jak globální oteplování ovlivňuje prostředí v České republice? (3:53 min.)

Naše republika je klimatickou změnou dotčena více, než si dokážeme připustit. Nevěříte? Konkrétní důsledky už jste určitě zaznamenali - vysoké teploty v létě, sucho, někdy zase naopak vydatné srážky, povodně, málo sněhu, extrémní vítr nebo dokonce tornáda. Jak zmírnit projevy klimatické změny? Co konkrétního můžeme udělat?

Recyklohraní EKOABECEDA pro klima – DÍL 8 - Jak vyléčit českou krajinu a adaptovat se na změnu klimatu? (6:06 min.)

Zdravá krajina si dokáže snáze poradit s dopady klimatické změny. Jenže - česká krajina zdravá není a tak se jen obtížně vyrovnává s nárůstem průměrné teploty, suchem, přívalovými dešti, vichřicemi nebo povodněmi. Kde hledat příčiny a jak naší krajině pomoci? Pojďme sázet stromy, obnovovat mokřady a remízky. A co dalšího?

Recyklohraní EKOABECEDA pro klima – DÍL 9 - Co všechno pro nás dělají stromy a proč se bez nich neobejdeme? (3:52 min.)

Stromy pro nás pracují každý den v roce. Starají se o to, abychom se mohli nadechnout, umí nás uklidnit a dělají svět krásnějším. Pojďte si připomenout, čím vším prospívají nám lidem, ale i ostatním živočichům a vegetaci, a jak bychom o ně měli pečovat, aby se jim dobře dařilo a bylo jich dostatek!

Recyklohraní EKOABECEDA pro klima – DÍL 10 - Co se děje vlivem oteplování ve městech a jak dopady zmírnit? (6:04)

Města se během parných letních dnů zahřívají na mnohem vyšší teploty než okolní venkovské oblasti. Čím to, když sluneční teplo a světlo se dostávají do města i na venkov stejným způsobem? Co je to městský tepelný ostrov? Jak se na změnu klimatu připravit ve městech a obcích?

Spoluorganizátoři

   Partneři programu

COOKIES
Recyklohraní potřebuje Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimojiné mohl ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko Přijmout vše.
Přijmout vše
Souhlas můžete odmítnout zde.