Metodická podpora pro výuku > Klimatická změna

Seriál krátkých videí EKOABECEDA pro klima vytvořil školní vzdělávací program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Byl podpořen grantem z Norských fondů, které přispívají k ochraně životního prostředí České republiky a pozitivně ovlivňují kvalitu života obyvatel. Partnerem projektu Ekoabeceda pro klima jsou rovněž vodárenské společnosti ze skupiny Veolia. Seriál byl vyroben v listopadu 2022. Scénář: Jana Čechová. Mluvené slovo: Petr Vacek. Animace: KM RECORDING STUDIO - Jakub Martínek.

Průvodní video k úkolu Pojďme léčit českou krajinu

V úkolu Pojďme léčit českou krajinu se Recyklohraní zaměřuje na naši krajinu a na to, jak se během posledních desetiletí změnila. Základní informace k tomuto tématu najdete právě v tomto videu.Zapátráme, jaký vliv na tuto proměnu mají klimatická změna a nerozvážné hospodaření nás lidí. Spolu s žáky a studenty však chceme především hledat cestu, jak se poučit z chyb předchozích generací, a pokusit se vrátit naši krajinu zpět do lepší kondice.

Průvodní video k úkolu Mokřady a tajemství ztracené vody

Zadání k úkolu Mokřady a tajemství ztracené vody najdete v sekci Metodická podpora pro výuku > Klimatická změna > Úkoly do výuky. Najdete zde nejen zadání úkolu, ale také podkladové informační materiály, pracovní list, omalovánky, schéma mokřadu a také kvarteto Život v mokřadu.

Seriál EKOABECEDA pro klima - DÍL 1 - Proč se naše Země otepluje a jak k tomu přispíváme my lidé? (délka 3:50 min.)

Co je to klimatická změna a globální oteplování? Jaké jsou příčiny těchto změn a jakou roli v nich hrajeme my lidé. Jaké jsou negativní důsledky globálního oteplování na Zemi a rovněž, jak mění podmínky v České republice. Dozvíte se také, co jsou to fosilní paliva a skleníkové plyny a proč se kvůli nim naše planeta chová jako skleník. 

Seriál EKOABECEDA pro klima - DÍL 2 - Co je to skleníkový efekt a proč omezovat spotřebu fosilních paliv? (4:30 min.)

Jak funguje skleníkový efekt naší planety Země? Co jsou to skleníkové plyny a kde se berou, v čem nám prospívají a v čem naopak škodí. Ve videu jsou také představeny základní myšlenky proč a jak bychom měli změnit své chování, abychom zmírnili průběh a dopady klimatické změny.

Seriál EKOABECEDA pro klima - DÍL 3 - Jak se klimatická změna dotýká vody na naší planetě?

Už víme, že při současné klimatické změně dochází ke globálnímu oteplování. Nejsou to však jen stupínky na teploměru, na kterých tyto změny pozorujeme. Velmi se dotýkají také vody na naší planetě. Napadá vás jak? A jak je to s vodou v české krajině?

Seriál EKOABECEDA pro klima - DÍL 4 - Proč se klima řeší na mezinárodní úrovni a co na to Gréta? (délka 4:40 min.)

Změna klimatu je celosvětový problém, který více či méně pociťují všechny země a regiony. Pro jeho řešení vznikla celá řada dokumentů a deklarací. Video také představuje švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou, která pro nastartování diskuse o rizicích klimatické změny udělala víc než většina odborníků a politiků.

Seriál EKOABECEDA pro klima - DÍL 5 - Co nám říkají uhlíková, vodní a ekologická stopa? (4:11 min.)

Slyšeli jste už, že musíme zmenšovat uhlíkovou stopu? Ale víte, co to ta uhlíková stopa vůbec je a jak se měří? A nezůstaneme jen u uhlíkové, video vám přiblíží i význam pojmů vodní a ekologická stopa. Dozvíte se také, co to znamená, když říkáme že lidstvo již nyní žije na dluh a neudržitelně vyčerpává zásoby přírodního kapitálu planety.

Recyklohraní EKOABECEDA pro klima – DÍL 6 - Jak zmenšit svoje EGO a být více EKO? (4:10 min)

Jak naše vlastní chování ovlivňuje změnu klimatu a jak bychom ho měli změnit, abychom snížili produkci skleníkových plynů a byli zodpovědnější k přírodě kolem nás? Proč bychom měli zmenšit svoje EGO a být více ECO a pomáhat měnit Svět k lepšímu? Video rovněž nabídne tipy a příklady, co můžeme dělat jinak.

Recyklohraní EKOABECEDA pro klima – DÍL 7 - Jak globální oteplování ovlivňuje prostředí v České republice? (3:53 min.)

Naše republika je klimatickou změnou dotčena více, než si dokážeme připustit. Nevěříte? Konkrétní důsledky už jste určitě zaznamenali - vysoké teploty v létě, sucho, někdy zase naopak vydatné srážky, povodně, málo sněhu, extrémní vítr nebo dokonce tornáda. Jak zmírnit projevy klimatické změny? Co konkrétního můžeme udělat?

Recyklohraní EKOABECEDA pro klima – DÍL 8 - Jak vyléčit českou krajinu a adaptovat se na změnu klimatu? (6:06 min.)

Zdravá krajina si dokáže snáze poradit s dopady klimatické změny. Jenže - česká krajina zdravá není a tak se jen obtížně vyrovnává s nárůstem průměrné teploty, suchem, přívalovými dešti, vichřicemi nebo povodněmi. Kde hledat příčiny a jak naší krajině pomoci? Pojďme sázet stromy, obnovovat mokřady a remízky. A co dalšího?

Recyklohraní EKOABECEDA pro klima – DÍL 9 - Co všechno pro nás dělají stromy a proč se bez nich neobejdeme? (3:52 min.)

Stromy pro nás pracují každý den v roce. Starají se o to, abychom se mohli nadechnout, umí nás uklidnit a dělají svět krásnějším. Pojďte si připomenout, čím vším prospívají nám lidem, ale i ostatním živočichům a vegetaci, a jak bychom o ně měli pečovat, aby se jim dobře dařilo a bylo jich dostatek!

Recyklohraní EKOABECEDA pro klima – DÍL 10 - Co se děje vlivem oteplování ve městech a jak dopady zmírnit? (6:04)

Města se během parných letních dnů zahřívají na mnohem vyšší teploty než okolní venkovské oblasti. Čím to, když sluneční teplo a světlo se dostávají do města i na venkov stejným způsobem? Co je to městský tepelný ostrov? Jak se na změnu klimatu připravit ve městech a obcích?

Spoluorganizátoři

   Partneři programu