Jste tu poprvé?

Naším cílem je povzbudit mladé lidi, aby vnímali svou spoluzodpovědnost za životní prostředí, uvědomovali si svoji roli i to, co oni sami mohou v každodenním životě udělat pro změny k lepšímu. Vytváříme aktivity, úkoly a kampaně pro žáky a studenty. Pedagogům poskytujeme metodickou podporu a prostor pro sdílení a spolupráci.

Níže je stručný přehled, co vše nabízíme a co mohou školy od mateřských přes základní až po střední využívat v rámci ekologického vzdělávání. Většinu podkladů připravujeme v adaptacích, tak aby s nimi mohly pracovat různé věkové skupiny žáků a studentů. Kalendář Recyklohraní pro školní rok 2023/2024 i aktuální aktivity a zadání jsou k dispozici zde. Kalendář obsahuje termíny sběrových kampaní, osvětových úkolů, výjezdních lektorských programů a dalších plánovaných akcí. 

 Pomáháme pedagogům zařazovat témata do výuky

 • Osvětové úkoly
  Každý školní rok připravujeme pro školy minimálně 4 osvětové úkoly. Žáci a studenti se při jejich plnění něco nového naučí, přitom rozvíjejí svou tvořivost, bádají, využívají a upevňují znalosti, dovednosti a kompetence v rámci různých předmětů a posilují týmového ducha. Za splnění úkolů od nás školy dostávají body do celoroční hry s Recyklohraním.


 • Lektorské programy pro žáky a studenty
  Naši lektoři navštěvují školy a zábavnou formou učí žáky a studenty základům správného třídění a recyklace odpadů. V nabídce je též seminář pro pedagogy k problematice předcházení vzniku odpadu a jeho zařazení do výuky. Aktuální nabídku najdete zde.


 • Metodické materiály
  Pro pedagogy připravujeme metodické materiály a výukové scénáře s názvem EKOABECEDA ke snadnému uchopení a oživení environmentální výchovy v MŠ, ZŠ i SŠ. Stále častěji je doplňujeme o videa a videoprezentace. Ucelenou metodickou podporu k našim klíčovým tématům ve formě vodeí, metodik, Ekoabeced a dalších materiálů najdete na hlavní stránce webu.

 • Webináře a semináře
  Pro pedagogy organizujeme semináře nebo webináře na témata našich osvětových aktivit. Přednášejícími nebo lektory jsou nejčastěji lidé z praxe a z akademické sféry. Aktuální nabídka je zde.

 • Podpora sdílení mezi pedagogy
  Podněcujeme aktivní pedagogy, aby s ostatními kolegy sdíleli zkušenosti, tipy a náměty ze své pedagogické praxe. Nápady na výuku EVVO například ve formě tematických hodin, projektů a projektových dní jsou k dispozici na našem webu v sekci sdílení. I vy nám můžete přispět vaším nápadem či insiprací. 

Naše témata

 • Třídění a recyklace elektrospotřebičů, baterií a tonerů do tiskáren
  Proč je důležité třídit? Jak tím chráníme přírodu? Kde jsou sběrná místa? Jak probíhá recyklace elektrospotřebičů, baterií a tonerů a co nového díky ní vzniká?
 • Předcházení vzniku odpadu a cirkulární ekonomika
  Proč je lepší věci využívat opakovaně, vyměňovat si je a opravovat, než si stále pořizovat nové? A věděli jste, že nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne? Toto téma v současné době Recyklohraní řeší i prostřednictvím dvou projektů spolufinancovaných Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí, a to konkrténě projektem Ekoučitel pro vzdělávání pedagogů a rovněž projektem Myslíme jinak! Neplýtváme a omezujeme tvorbu odpadů.
 • Klimatická změna
  Co se děje s klimatem a přírodou? Jaký vliv má na tyto změny člověk? A co každý z nás můžeme dělat, aby tyto změny nebyly tak velké a zároveň jsme se dokázali adaptovat na změny, kterým už zabránit nelze? Téma klimatické změny řeší Recyklohraní prostřednictvím projektu Ekoabeceda pro klima podpořeného z Norských fondů.
 • Šetrná spotřeba vody
  Čím to, že nám vody ubývá? Je opravdu tak těžké s vodou šetřit a chránit vodní zdroje? A co vše se musí stát, než si z kohoutku natočíme vodu do sklenice?

 

Spoluorganizátoři

   Partneři programu

COOKIES
Recyklohraní potřebuje Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimojiné mohl ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko Přijmout vše.
Přijmout vše
Souhlas můžete odmítnout zde.