Metodická podpora pro výuku > Šetrná spotřeba vody

Pro obohacení výuky můžete průběžně využívat metodiky a pracovní listy připravené týmem Recyklohraní. Níže v této sekci najdete především starší osvětové úkoly - abyste je mohli využívat dlouhodobě, tedy i po skončení termínu jejich plnění, kdy jste za ně mohli získávat body. Aktuálně vyhlášené úkoly, za které můžete získat body na vaše konta do celoroční hry s Recyklohraním, najdete v sekci Aktuální úkoly.

> Spočítej si vodní stopu

Prostřednictvím úkolu můžete žákům a studentům přiblížit, co je to vodní stopa a jak se počítá. Zjistí kolik vody spotřebujeme na výrobu například litru mléka, kilogramu masa, na nové džíny anebo na mobilní telefon. Připomenou si také základní principy šetrné spotřeby, které vedou ke snižování vodní stopy. K úkolu je k dispozici také video (viz Videa k tématu). Tento úkol jsme pro vás připravili za podpory Krajského úřadu Středočeského kraje a vodárenských společností ze skupiny Veolia v rámci projektu Ekoabeceda aneb Buďme k vodě šetrní.

> Velké pátrání aneb Na stopě vody ve vaší sklenici

Úkolem dětí a studentů bude zapátrat, jak se dostane pitná voda až k nim do sklenice – tedy jak se postupně upravuje, než si ji můžeme napustit z kohoutku. Důležitá je i cesta zpět do přírody – tedy zajímejte se, jak se na cestě od vás opět čistí a kam se vypouští. V úkolu vás navedeme, aby si žáci vytvořili schéma koloběhu vody ve vodárenství. Výsledkem by měla být názorná pomůcka využitelná ve vyučování, která může být zachycena na papíře nebo ve formě prostorového modelu. Zohledňujte reálná místa ve svém regionu, včetně jména a polohy vodního zdroje, čistírny odpadních vod atp. 

> Vymyslete reklamní kampaň, která lidem napoví, jak snížit spotřebu vody

Zveme žáky a studenty, aby vymysleli reklamní kampaň, která lidem napoví, jak se k vodě chovat ohleduplně a snížit její spotřebu, ať už doma nebo ve škole. Při plnění úkolu se žáci a studenti promění v reklamní tvůrce. My jim k tomu v přiloženém zadání, jak reklama funguje, jak se tvoří reklamní tým, dobrý slogan nebo kde všude se dá reklama prezentovat. Menší děti v mateřských školách mohou společně vytvořit například reklamní plakát nebo třeba jen tematické obrázky či leporela. Přesné zadáních pro jednotlivé věkové kategorie. ento úkol jsme pro vás připravili za podpory Krajského úřadu Středočeského kraje a vodárenských společností ze skupiny Veolia v rámci projektu Ekoabeceda aneb Buďme k vodě šetrní.

Spoluorganizátoři

   Partneři programu

COOKIES
Recyklohraní potřebuje Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimojiné mohl ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko Přijmout vše.
Přijmout vše
Souhlas můžete odmítnout zde.