Novinky a aktuality

Lovci a mamuti jsou zpět! Úkol můžete plnit do konce ledna a získat body do celoroční hry

Ještě jednou vám nabízíme možnost zapojit se do plnění úkolu Lovci a sběrači aneb Mamutí dopad mobilů na životní prostředí. Připomínáme také sběrovou soutěž Starý mobil pro Remobil, která startuje už v polovině prosince a potrvá do konce ledna.

Prostřednictvím úkolu nahlédnete na výrobu, využívání, šetrnou spotřebu a recyklaci mobilních telefonů trochu jinak. Poprvé jste si ho mohli vyzkoušet v minulém školním roce. Ale protože covid nám všem loni i letos ubírá čas a energii, možná jste se k jeho plnění nedostali anebo si ho třeba rádi zopakujete. Za to budeme moc rádi, protože v zadání úkolu je plno zajímavých informací, které děti překvapí. Zároveň jsme se snažili, aby zadání úkolu přinášelo nejen ponaučení, ale i zábavu. Pro mateřské školy a nižší ročníky základních škol jsme úkol výrazně zjednodušili, aby ho zvládly splnit i malé děti.

Abychom vám úkol lépe přiblížili, připravili jsme k němu instruktážní video – k dispozici zde. Zadání úkolu je pak pro vás, jako vždy, připraveno na našem webu.

Za splnění úkolu získáte body, které vám budou započítány do celoroční hry. Školy, které se k 15. 5. 2022 v žebříčku celoroční hře umístí na 1. až 400. místě, získají odměnu. Více informací najdete zde.

Samotné zadání má dvě části. V první části nejdříve vyzvěte žáky a studenty, aby se proměnili v LOVCE A SBĚRAČE a ve svém okolí posbírali (= ulovili) vysloužilé mobilní telefony, které se nejčastěji nachází v pravěké jeskyni zvané šuplík, a odnesli je do školy. Abyste je měli kde ukládat, než je odešlete k recyklaci, společně na ně vytvořte sběrnou nádobu.

V druhé části úkolu chceme žákům a studentům přiblížit, jaké množství materiálů, tedy i nerostných surovin, musí být zpracováno při výrobě 1 mobilního telefonu. A také kolik energie je k tomu potřeba vynaložit. Jsou to skutečně velké, čili mamutí hodnoty, a proto v obecných informacích (kapitola A) i v pracovních listech (příloha k úkolu) používáme přirovnání s mamuty a bizony, kteří sloužili k obživě pravěkým lidem.

A na závěr ještě jedna důležitá informace! Sběrová kampaň Starý mobil pro Remobil se uskuteční od 15. 12. 2021 do 31. 1. 2022. Tak jako v minulém roce, dvě ve sběru nejúspěšnější školy získají výlet do science centra, a všechny školy, které se zapojí, samozřejmě i body do celoroční hry. Podrobné podmínky již brzy zveřejníme. Již nyní však můžete pro propagaci sběrové soutěže využít plakátek, který si můžete stáhnout na našem webu.

Se spoluvyhlašovatelem úkolu, neziskovou společností Remobil, se moc těšíme na vaše dokumentace z plnění úkolu.

Váš tým Recyklohraní

 

Zpět
COOKIES
Recyklohraní potřebuje Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimojiné mohl ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko Přijmout vše.
Přijmout vše
Souhlas můžete odmítnout zde.