Znění úkolu

Lovci a sběrači aneb Mamutí dopad mobilů na životní prostředí

Milí přátelé ve školách,

dovolujeme si vám ještě jednou nabídnout možnost zapojit se do plnění osvětového úkolu s názvem Lovci a sběrači aneb Mamutí dopad mobilů na životní prostředí. Jeho prostřednictvím můžete s žáky a studenty nahlédnout na výrobu, využívání, šetrnou spotřebu a recyklaci mobilních telefonů trochu jinak.

Poprvé jste si tento úkol mohli vyzkoušet v minulém školním roce. Ale protože covid nám všem loni i letos ubírá čas a energii, možná jste se k jeho plnění nedostali anebo si ho třeba rádi zopakujete. Za to budeme moc rádi, protože v zadání úkolu je plno zajímavých informací, které možná děti překvapí. Zároveň jsme se snažili, aby zadání úkolu přinášelo nejen ponaučení, ale i zábavu.

Abychom vám úkol snáze přiblížili, připravili jsme k němu instruktážní video – k dispozici zde.

Samotné zadání má dvě části. V první části nejdříve vyzvěte žáky a studenty, aby se proměnili v LOVCE A SBĚRAČE a ve svém okolí posbírali (= ulovili) vysloužilé mobilní telefony, které se nejčastěji nachází v pravěké jeskyni zvané šuplík, a odnesli je do školy. Abyste je měli kde ukládat, než je odešlete k recyklaci, společně na ně vytvořte sběrnou nádobu. Tip pro vás – zkuste v jejím designu zohlednit motiv pravěku a našich předků :-). Není to však podmínkou. Fantazii se meze nekladou.  

V druhé části úkolu chceme žákům a studentům přiblížit, jaké množství materiálů, tedy i nerostných surovin, musí být zpracováno při výrobě 1 mobilního telefonu. A také kolik energie je k tomu potřeba vynaložit. Jsou to skutečně velké čili mamutí hodnoty, a proto v obecných informacích (kapitola A) i v pracovních listech (příloha k úkolu) používáme přirovnání s mamuty a bizony, kteří sloužili k obživě pravěkým lidem. Snažíme se také názorně ukázat, že mnohem šetrnější je k výrobě nových produktů využívat materiály získané recyklací. A ještě důležitější je vsadit na rozumnou spotřebu. To se týká rovněž mobilních telefonů – i děti a studenti by měli vědět, jak důležité je se o ně dobře starat, aby jim déle vydržely, a oni pak nezatěžovali přírodu tím, že si každý rok budou pořizovat nový telefon.


Pro mateřské školy a nižší ročníky základních škol jsme úkol výrazně zjednodušili, aby ho zvládly splnit i malé děti.

A pozor! sběrová kampaň Starý mobil pro Remobil se uskuteční od 15. 12. 2021 do 31. 1. 2022. Tak jako v minulém roce, dvě ve sběru nejúspěšnější školy získají výlet do science centra, a všechny školy, které se zapojí, samozřejmě i body do celoroční hry. Podrobné podmínky již brzy zveřejníme. 

Se spoluvyhlašovatelem úkolu, neziskovou společností Remobil, se moc těšíme na dokumentaci z plnění úkolu.

Váš tým Recyklohraní

 

Zadání pro jednotlivé stupně

Pomůcky

Potřebné pomůcky jsou vždy uvedeny u jednotlivých úkolů.

Postup

Po vypracování úkolů nám do Recyklohraní zašlete soubory uvedené v zadání pro daný stupeň.

V případě dotazů nás prosím neváhejte kontaktovat na e-mailové adrese info@recyklohrani.cz nebo na telefonní lince Recyklohraní 739 280 887.

Zpět do seznamu úkolů