EKOABECEDA
EKOABECEDA aneb Na cestě k odpovědné spotřebě
EKOABECEDA aneb Malý průvodce světem plastových obalů
EKOABECEDA pro klima
EKOABECEDA aneb Buďme k vodě šetrní
EKOABECEDA aneb Umíme žít bez odpadů?
EKOABECEDA „Vybité baterie do koše nepatří“
EKOABECEDA „Každý ví, co dělat s vysloužilým mobilem“
EKOABECEDA „Odpady a obaly“
EKOABECEDA „Každý ví, co dělat s vysloužilým elektrospotřebičem“
EKOABECEDA pro environmentální výchovu
Metodika pro začlenění problematiky předcházení vzniku odpadů do výuky pro jednotlivé stupně škol a mimoškolní výchovu (zdroj: MŽP)
Celoroční cíl
Ekoabeceda aneb na Cestě k odpovědné spotřebě
Populárně naučná metodická příručka pro učitele EKOABECEDA aneb Na cestě k odpovědné spotřebě se tematicky zaměřuje na udržitelnou spotřebu a předcházení vzniku odpadů. Publikace nejprve přináší základní informace o tom, co je to odpovědná spotřeba a proč je tak důležité se jí zabývat. Následně přechází od teorie k praxi – k tomu, co každý z nás můžeme udělat pro naši planetu. Ve čtyřech tematických kapitolách se postupně věnuje individuální odpovědné spotřebě v oblékání, stravování, dopravě a cestování a udržitelnému způsobu života v našich domácnostech, školách, firmách a dalších organizacích.
EKOABECEDA aneb Malý průvodce světem plastových obalů
Prostřednictvím nové metodické příručky EKOABECEDA aneb Malý průvodce světem plastových obalů chceme pedagogům a s jejich přispěním pak žákům základních škol poskytnout informace, které jim pomohou zorientovat se v informacích o výrobě, používání při dennodenních činnostech, opakovaném použití, třídění, recyklaci, případně o jiném využití použitých plastových obalů, především PET lahví a nejrůznějších dalších plastových obalů na potraviny, kosmetiku a čisticí prostředky, jako jsou krabičky a přepravní boxy, sáčky nebo fólie. Ačkoliv je metodika určena primárně pro ZŠ, věříme, že využitelné informace a inspiraci si v ní najdou také pedagogové v mateřských či středních školách.
Pomocník pro výuku - EKOABECEDA pro klima
Prostřednictvím metodická příručky EKOABECEDA pro klima chceme s pedagogy a jejich přispěním pak s žáky a studenty rozplétat příběh o tom, co se děje na naší planetě Zemi v důsledku klimatické změny. Co je její příčinou a jak tyto změny ovlivňují naše životní prostředí, podmínky pro život a naše zdraví. Podíváme se také na to, které změny jsou přirozené a děly by se zřejmě bez ohledu na působení lidské populace, a pak také na ty, ke kterým negativně přispíváme my lidé. Chceme ukázat, že jak se dál bude tento příběh vyvíjet, můžeme do značné míry ovlivnit. Začít musíme každý sám u sebe především prostřednictvím zodpovědné spotřeby a volby udržitelného způsobu života. Velký prostor pro změnu myšlení a přístupů je pak na úrovni obcí, měst, firem a politiků.
Představujeme EKOABECEDU - Buďme k vodě šetrní
Od školního roku 2020/21 zařazujeme do aktivit programu téma šetrné spotřeby vody ve formě tradičních úkolů. Připravili jsme pro vás opět také metodiky, které můžete využít kdykoliv v průběhu školního roku. Jedná se o lektorskou příručku a 12 lekcí, tedy o 3 scénáře pro čtyři věkové kategorie od MŠ přes základní školy po střední. Lekce jsou interaktivní, obsahují doporučení na řadu pokusů a nechybí ani přílohy v podobě pracovních listů, obrázků a třeba písniček. Materiály jsme připravili díky finanční podpoře společností ze skupiny Veolia.
Vzhledem to tomu, že "téma vody" je ze své podstaty velmi široké a metodiky Recyklohraní se zaměřují především na spotřebitelské chování, rádi s vámi sdílíme i materiál, který vznikl na ČVUT a obšírně se zabývá koloběhem vody v přírodě a vlivem člověka na něj. Obsahuje jak textové části pro I. a II. stupeň ZŠ, ale zejména velké množství doprovodných pracovních listů. Věříme, že v obou materiálech naleznete inspiraci pro svou práci. Jednoduchou prezentaci shrnující hlavní cíle, přínosy, strukturu a obsah najdete zde.
Znáte díl EKOABECEDY - Umíme žít bez odpadů?
Díky finanční podpoře Státního fondu životního prostředí vznikla EKOABECEDA – Umíme žít bez odpadů?.
Ukazuje, co a jak můžeme každý z nás udělat pro to, aby odpady vůbec nevznikaly, nebo jich bylo co nejméně. Podněty pro vaši práci a scénáře vyučovacích hodin k tématu „předcházení vzniku odpadů“ jsou připraveny pro 4 věkové kategorie od mateřských až po střední školy.
Ilustrační fotografie: Testovací výuka v MŠ ve Studenci u Náměště nad Oslavou. Lekce této věkové kategorie jsou opravdu hravé, praktické a napojené na svět pohádek, který je předškoláčkům tak blízký.