Znění úkolu

Vzkaz (v) láhvi

Milí přátelé ve školách,

v prvním úkolu školního roku chceme vyzvat školáky a studenty, aby se proměnili v Robinsonky a Robinsony a vytvořili vzkaz v láhvi. A protože žijeme teď a tady, bude to poselství do plastové láhve.

Vzkaz by měl přinášet zprávu o tom, jak s ohledem na životní prostředí máme správně zacházet s plastovými obaly, jak a proč je třídit a jak je to s jejich recyklací.  

Zpráva v láhvi by měla mít nejlépe podobu komiksu nebo v případě mladších dětí leporela. Ale můžete se pustit i do psané tvorby. A protože moderní technologie vládnou světu, mohou se žáci nebo studenti rozhodnout pro video nebo prezentaci. Aby se vám se zadáním lépe pracovalo, vytvořili jsme pro vás tematické instruktážní video (3:42 min.). Pro menší děti jsme rovněž připravili náměty na zábavné pohybové hry, které můžete také využít. Doporučujeme také web projektu https://www.replastuj.cz/, kde jsou dostupné zajímavé informace i méně známá fakta o plastech, ze kterých můžete spolu s žáky a studenty čerpat.

Vaši láhev se vzkazem si můžete vyzdobit. Je jen na vás, zda se necháte inspirovat Robinsonovým příběhem nebo jiným motivem. Vaše láhve pak ale určitě nepouštějte po vodě, jako by to možná udělal trosečník na opuštěném ostrově, protože použité plasty do vody nepatří, na ty máme žluté nádoby.

Podstatou je, aby děti zachytily hlavní myšlenku příběhu tak, aby byla srozumitelná pro každého, kdo láhev najde a otevře. Každý by měl díky vzkazu snadno pochopit, jak to s těmi plasty je, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem, a proč je důležité je dobře třídit a recyklovat. Samozřejmě platí, že čím méně odpadu z obalů, a to nejen plastových, vytvoříme, tím lépe. To je pravidlo, které je ze všech nejdůležitější. Přiznejme si ale, že jsou situace, kdy se bez nich neobejdeme.

Možná se ptáte, proč Robinson. Je to jednoduché – nechceme, aby se naše země stala opuštěným ostrovem plným nepotřebných odpadků. To by byla velká škoda. V případě plastových odpadů, ale nejen jich, je umíme velmi dobře zpracovat a materiál znovu použít. A právě v osvětě mohou děti hodně pomoci.

A pozor – z došlé dokumentace z plnění úkolu naše porota vybere v každé věkové kategorii tři nejzdařilejší práce a autorské školní kolektivy pak pozveme na slavnost, kde pro ně bude připraven zábavný program spojený s předáním diplomů a drobných odměn.

Spolu s partnerem úkolu, projektem Replastuj.cz, se moc těšíme, jaké vzkazy nám od vás doputují. I když jen prostřednictvím internetu :-).

Mějte se krásně. Váš tým Recyklohraní

 

Zadání pro jednotlivé stupně

Pomůcky

Potřebné pomůcky jsou vždy uvedeny u jednotlivých úkolů.

Postup

Po vypracování úkolů nám do Recyklohraní zašlete soubory uvedené v zadání pro daný stupeň.

V případě dotazů nás prosím neváhejte kontaktovat na e-mailové adrese info@recyklohrani.cz nebo na telefonní lince Recyklohraní 739 280 887.

Zpět do seznamu úkolů

Spoluorganizátoři

   Partneři programu

COOKIES
Recyklohraní potřebuje Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimojiné mohl ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko Přijmout vše.
Přijmout vše
Souhlas můžete odmítnout zde.