Znění úkolu

Velká kompostová výzva

Milí přátelé ve školách,

každý z nás vyprodukuje velké množství bioodpadu. Podle mnohých pozorování jsou popelnice, jejichž obsah je vyvážen na skládky komunálního odpadu, ze čtvrtiny naplněny biologicky rozložitelnou hmotou, jako je například posekaná tráva, spadané listí a dále bioodpadem z domácností, mezi který patří nejrůznější slupky od ovoce a zeleniny, zbytky jídel, kávová sedlina atp. A to není správně! Zbytečně zaplňujeme skládky, které jsou už tak přeplněné, a zároveň podporujeme tvorbu skleníkových plynů, které se z tlejícího bioodpadu na skládkách uvolňují.

Proto jsme jako téma aktuálního úkolu vybrali kompostování. Jde o dostupnou a jednoduchou formu, jak efektivně zužitkovat bioodpad a zároveň vytvořit organický materiál, který prospívá půdě.

Pojďme rovnou k věci :-). Začněte s kompostovou výzvou přímo u vás ve škole! Nejraději bychom byli, kdybyste si v rámci plnění úkolu vyzkoušeli malý kompost vyrobit – třeba v nádobě dostupné například ze školní jídelny, – což s trochu snahy zvládnete i v podmínkách běžné třídy. Jak na to, vám přiblížíme dále v tomto zadání.

Protože však víme, že ne každá třída má čas a možnosti na to, aby se do takového praktického úkolu pustila, postačí nám pro splnění úkolu už jen to, že si žáci a studenti připraví jakýkoliv materiál, jehož prostřednictvím odprezentují výhody a principy kompostování. Může jít o myšlenkovou mapu, plakát, prezentaci, krátké video nebo třeba infografiku. Mladší děti ve školkách a na prvním stupni základních škol mohou pracovat s úkoly v pracovních listech, které jsme pro ně připravili.

Pokud se mezi vámi najdou tací, které naše zadání inspiruje k tomu, že si ve škole či třídě založíte opravdový kompost, o který se budete dlouhodobě starat, uděláte nám velkou radost.

Základní praktické informace ke kompostování najdete v příloze B tohoto dokumentu. Navíc jsme vám k tématu a samotnému zadání připravili dvě krátká instruktážní videav prvním z nich se zabýváme tím, proč a jak správně třídit bioodpad a jaké jsou výhody kompostování, druhé přináší jednoduchý návod, jak si vytvořit jednoduchý kompostér v podmínkách třídy.

Upozorňujeme, že jsme tentokrát mírně upravili strukturu zadání úkolu. Nově jsme samotná zadání pro jednotlivé věkové kategorie předsunuli hned za tento úvodní text (viz. část A) a až po něm následují obecné informace k úkolu (část B). Věříme, že to takto bude pro vás přehlednější.

Přejeme vám, ať se vám práce na novém úkolu daří, baví vás a děti se něco nového přiučí.

Váš tým Recyklohraní

 

Zadání pro jednotlivé stupně

Pomůcky

Potřebné pomůcky jsou vždy uvedeny u jednotlivých úkolů.

Postup

Po vypracování úkolů nám do Recyklohraní zašlete soubory uvedené v zadání pro daný stupeň.

V případě dotazů nás prosím neváhejte kontaktovat na e-mailové adrese info@recyklohrani.cz nebo na telefonní lince Recyklohraní 739 280 887.

Zpět do archivu úkolů
COOKIES
Recyklohraní potřebuje Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimojiné mohl ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko Přijmout vše.
Přijmout vše
Souhlas můžete odmítnout zde.