Novinky a aktuality
Výsledky průzkumu ukázaly, jak mladá generace využívá mobilní telefony
04.04.2025

Děti jsou na mobilech aktivní už od nízkého věku, nejčastěji hrají hry nebo využívají sociální sítě. Rodiče je v používání mobilních telefonů moc neomezují.
Mobilní telefony jsou v dnešní době zcela běžné už i u prvňáčků – ve věkové skupině 6 až 9 let vlastní mobil 80 % dětí. Ve věkové skupině 10 až 12 let má mobilní telefon 98 % žáků a studentů, ve věkových kategoriích od 13 do 19 let je to dokonce 99 %. Tato zjištění vyplynula z výsledků online dotazníkového šetření, do kterého se v listopadu a prosinci 2024 zapojilo 6 245 žáků a studentů ZŠ a SŠ od 6 do 19 let z celé České republiky. Průzkum realizovala nezisková společnost Remobil, z. s., ve spolupráci se vzdělávacím programem Recyklohraní aneb Ukliďme si svět a společností ECOBAT s.r.o.
U mladších vedou hry, u starších sociální sítě
V nižším věku děti nejvíce využívají mobily na hraní her – ve skupině 6 až 9 let mobil na hraní her využívá 75 % respondentů. S vyšším věkem se podíl hraní her snižuje, naopak roste využívání sociálních sítí. Ve věku 6 až 9 let mobil pro přístup na sociální sítě využívá 25 %, ve věku 10 až 12 let je to už 63 %, ve věku 13 až 15 let jde o 86 % respondentů a u nejstarších respondentů ve věku 16 až 19 let je to 90 %. S věkem roste také poslouchání hudby.
Děti na mobilu tráví hodně času, rodiče je v tom moc neomezují
Děti jsou zvyklé mobil používat aktivně, o čemž svědčí to, že 64 % dotázaných žáků a studentů používá mobil několik hodin denně, 19 % má rodiči omezený čas na používání mobilu a jen 15 % ho používá občas nebo vůbec. Dohled rodičů nad tím, jak jejich děti využívají mobil, je častější u mladších dětí ve věku šest až devět let, kterým čas na mobilu omezuje přibližně polovina rodičů (49 %). Ve věku 10 až 12 let omezuje čas u mobilu dětem 32 % rodičů. Ve vyšších věkových skupinách je podíl rodičů, kteří ovlivňují, jak děti používají mobil, nízký. Dětem ve věku 13-15 let čas u mobilu omezuje 10 % rodičů a ve věku 16-19 let jen 1 % rodičů.
Pojďme snížit negativní dopady používání mobilů na zdraví dětí
Odborníci se většinou shodují, že nadměrné používání mobilních telefonů u dětí může vést k problémům se soustředěním, poruchám spánku až k závislosti na digitálních technologiích. Kromě negativního dopadu na psychiku a školní výsledky se také zvyšuje riziko kyberšikany a sociální izolace. Děti navíc často upřednostňují čas strávený u mobilu před pohybem a pobytem na čerstvém vzduchu, což negativně ovlivňuje jejich celkové zdraví a životní styl. Je na nás dospělých, abychom dětem stanovovali pravidla pro užívání mobilů, nabízeli alternativní aktivity, podporovali je v sociální interakci mimo online prostor, vzdělávali je o rizicích nezdravého užívání mobilů a v neposlední řadě jim sami šli příkladem.
Děkujeme pedagogům za spolupráci při dotazníkovém šetření
Díky spolupráci s pedagogy ze škol zapojených do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět se podařilo v průběhu měsíců listopad až prosinec 2024 získat odpovědi od reprezentativního vzorku žáků a studentů ZŠ a SŠ z celé České republiky. Recyklohraní ještě jednou upřímně děkuje všem, kdo se zapojili.
Pozn.: V této zprávě se zabýváme druhou částí šetření, a to jak děti využívají mobilní telefony. Volně navazujeme na první část, ve které jsme se věnovali tomu, jak v rodinách nakládají s mobily a jejich bateriemi, když doslouží.