Novinky a aktuality
Jak v rodinách nakládáme se starými mobily a co víme o bezpečnosti baterií
31.03.2025

Průzkum mezi žáky a studenty ukázal, že v domácnostech zbytečně skladujeme nepoužívané mobily a také, že máme rezervy ohledně užívání baterií v mobilech.
Z výsledků online dotazníkového šetření, do kterého se v listopadu a prosinci 2024 zapojilo 6 245 žáků a studentů ZŠ a SŠ od 6 do 19 let z celé ČR, vyplynulo, že ve většině rodin si ponechávají mobilní telefony i poté, co je přestanou používat. Mnohde jde i o 4 a více kusů. Jen v 16 % domácností nemají žádné vysloužilé mobily.
Z hlediska životního prostředí by však bylo prospěšné, kdyby lidé tyto mobily předali na recyklaci. Málo se ví o tom, že specializované firmy, jako je třeba Remobil, vybrané mobilní telefony nejprve třídí. Největší část tvoří mobily určené na recyklaci, což znamená materiálové využití. Zhruba 9 % se daří využívat na náhradní díly a 1 % jako celek. V tomto smyslu je také zajímavý projekt s organizací Místní Místním, kde se část těchto mobilů předává potřebným. Díky tomuto přístupu dochází k výrazným enviromentálním úsporám, zejména z důvodů zmírnění těžby, ale velký přínos má právě i využití mobilů na náhradní díly.
Ke třídění mobilů velmi významně přispívají školy zapojené do Recyklohraní. Konkrétně v letošní kampani Starý mobil pro Remobil žáci a studenti vybrali 13 605 telefonů, což byl druhý nejvyšší výsledek za posledních pět let. Víc jich bylo jen v roce 2023, a to 18 895.
Nepoužívaný mobil jako záloha, ale i hračka pro děti
Hlavním důvodem, proč si v rodinách nechávají staré mobilní telefony, je, že je mají jako zálohu, kdyby se jim současný telefon porouchal (tuto odpověď uvedlo 49 % respondentů z řad žáků a studentů). Dalších 16 % si ho doma ponechává z nostalgie, 11 % ho využívá jako úložiště dat (na fotky, videa) a v 8 % případů slouží starý mobil jako hračka pro děti.
Myslíme si, že máme doma cennou věc, ale většina starých mobilů má minimální hodnotu
K důvodům lze přičíst také to, že lidé mají často zkreslenou představu, jaká je cena starého mobilu. K reálné tržní hodnotě, která je cca 20 Kč, se přiblížilo 6 % respondentů. Naopak 17 % se domnívá, že starý mobil má hodnotu vyšší než 1 000 Kč, dalších 21 % si myslí, že jeho hodnota je mezi 500 a 1 000 Kč. Tyto nadsazené odhady ceny starého mobilu mohou být zřejmě jedním z důvodů, proč si lidé vysloužilé mobilní telefony ponechávají a nepředávají je na recyklaci. Předpokládají, že mají doma hodnotnou věc. Navíc mobil je malý, doma nijak nepřekáží. Stále je tedy velký prostor pro osvětu – aby lidé věděli, že pro ně mobil žádnou cenu nemá, naopak když ho dají na recyklaci, pomohou tím životnímu prostředí.
Obavy o bezpečnost dat nejsou na místě
Určitou bariérou může být i otázka bezpečnosti dat uložených v mobilu. Fotky, kontakty a další soubory jdou však snadno stáhnout. Jejich zneužití lze zabránit uvedením mobilu do továrního nastavení – na otázku, zda je v rodině někdo, kdo toto umí, souhlasně odpovědělo 70 % žáků a studentů. Na otázku, zda někdo umí v rodině ze starého mobilu zachránit kontakty a fotky kladně odpovědělo 78 %. Jsou to relativně vysoká čísla, ale vzhledem k tomu, že jde o technicky nenáročné operace, je i zde na místě osvěta, aby tuto dovednost mělo více lidí a snížily se tím jejich obavy ze ztráty nebo zneužití dat z mobilů, které předají na recyklaci.
Je správné, když si za bezpečnost svých dat a účtů odpovídá sám uživatel, ale ani když ji zanedbá, obávat zneužití se nemusí. Konkrétně v projektu Remobil se v případě mobilů určených na opětovné využití provádí u všech datových nosičů několikanásobné přepsání dat certifikovanými softwary.
Povědomí o třídění baterií a o tom, co dělat, když se přehřívají, je třeba zvyšovat
Část otázek v průzkumu se zaměřila na recyklaci a používání baterií v mobilních telefonech. Z odpovědí vyplynulo, že mezi žáky a studenty je poměrně vysoké povědomí o tom, že poškozené baterie z mobilů mohou být nebezpečné. Je si toho vědomo 89 % z nich, naproti tomu 11 % o rizicích dosud nevědělo. Ale i mezi těmi, kteří si nebezpečí připouštějí, je na místě zlepšit informovanost, protože 24 % má jen základní povědomí a neví, jak konkrétně jsou poškozené nebo přehřívající se baterie v telefonech nebezpečné.
V případě, že by zjistili, že se jim přehřívá baterie v mobilním telefonu, by se největší část žáků a studentů obrátila na dospělé – celkem by tak učinilo 56 % z nich, 12 % neví co dělat a 11 % by to neřešilo a mobil používalo dál. Základní operativní možnost, tedy mobil vypnout a nechat ho vychladnout, by zvolilo přibližně 9 % respondentů.
Zhruba ve čtvrtině domácností mají nějaké staré baterie z mobilu, které zatím neodnesli na recyklaci. Ohledně třídění baterií z mobilních telefonů děti a dospívající nejčastěji správně odpovídali, že patří do sběrného boxu (77 %) anebo je potřeba je odnést do sběrného dvora (37 %). Co se starou baterií z mobilního telefonu neví 11,5 % respondentů, a zcela špatnou variantu – vyhození baterie do běžného koše na odpadky zvolilo 4,5 % respondentů.
Dobrý pocit, ale i motivace ve formě finanční odměny
V součtu zhruba 44 % respondentů spatřuje motivaci pro odevzdání mobilu v jeho dalším využití nebo využití jeho součástí – z toho 18 % vidí smysl recyklaci a úspoře surovin, 15 % motivuje, že recyklační firmy telefon rozeberou a prostředky utržené za cenné suroviny poskytnou na dobročinnost a 11 % vidí smysl v opravě, po které mobil znovu slouží lidem, kteří by si nový nemohli dovolit pořídit. Pro 25 % dětí a dospívajících by byly největší motivací peníze, které by za odevzdaný mobil dostali, i kdyby to byla jen malá částka. Přibližně stejná část respondentů se k této otázce nijak nevyjádřila.
Děkujeme pedagogům za spolupráci při dotazníkovém šetření
Díky spolupráci s pedagogy ze škol zapojených do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět se podařilo v průběhu měsíců listopadu až prosince 2024 získat odpovědi od reprezentativního vzorku žáků a studentů ZŠ a SŠ z celé České republiky. Recyklohraní ještě jednou upřímně děkuje všem, kdo se zapojili. Průzkum realizovala nezisková společnost Remobil, z. s., ve spolupráci se vzdělávacím programem Recyklohraní aneb Ukliďme si svět a společností ECOBAT s.r.o.
Pozn.: V této zprávě se zabýváme první částí šetření, a to, jak v rodinách využívají mobilní telefony a jejich baterie, a jak s nimi nakládají v případě závady a když doslouží. V blízké době na ni navážeme druhou zprávou o tom, jak mladá generace využívá mobilní telefony.