Výjezdní programy
Výjezdní programy ve školním roce 2018/2019
29.08.2018
Lektorské programy jsou určeny pro všechny věkové kategorie. Naši lektoři přijedou do vaší školy, zábavnou formou učí žáky a studenty základům správného třídění a recyklace odpadů. Nově nabízíme i odpolední seminář pro pedagogický sbor školy k problematice předcházení vzniku odpadu a jeho zařazení do výuky.
Program Recyklace hrou je určen pro ZŠ
Z náplně a zaměření programu Recyklace hrou: Kde se dá objevit zlato ve staré pračce? A proč dopřát starým spotřebičům a bateriím „žít svůj druhý život s novou tváří“? Hravou formou pomůžeme nalézt dětem odpovědi na tyto otázky a současně je naučíme základy třídění. V závěru hodiny budou určitě souhlasit, že recyklace se prostě vyplatí. Program je postaven pro jednu vyučovací hodinu v délce 45 minut, lektoři po dohodě se školou odučí 4 - 12 vyučovacích hodin v rámci jednoho dne.
Harmonogram pro školní rok 2018/2019:
- 17. - 27. září 2018 – Praha (za finanční podpory Hlavního města Prahy)
- 8. - 12. října 2018 – Olomoucký kraj (za finanční podpory KÚ Olomouckého kraje)
- 10. – 21. prosince 2018 - Olomoucký kraj (za finanční podpory KÚ Olomouckého kraje) - OBSAZENO
- 7. – 25. ledna 2019 – Praha (za finanční podpory Hlavního města Prahy)
- 4. - 15. března 2019 - Zlínský kraj - OBSAZENO
- 23. - 29. března 2019 – Vysočina (za finanční podpory KÚ Kraje Vysočina - Fond Vysočiny)
- 15. – 17. dubna 2019 – Vysočina (za finanční podpory KÚ Kraje Vysočina - Fond Vysočiny)
- 10. – 21. června 2019 - navštěvujeme školy v rámci projektu Recyklojízda - termíny budou upřesněny
Program Recyklace očima mladých vědců je určen pro II. stupeň ZŠ a I. ročníky SŠ
Z náplně a zaměření programu Recyklace očima mladých vědců: Badatelsky orientovaná výuka probíhá "vědeckou" formou v terénu i v učebně a je ideální pro školy v přírodě, kurzy či projektové dny. Moduly Recyklace a VODA, Recyklace a PŮDA, Recyklace a VZDUCH, NOVINKA – modul Recyklace elektrospotřebičů. Program trvá 5 vyučovacích hodin pro 15 - 30 žáků.
Harmonogram pro školní rok 2018/2019:
- 15. - 26. října 2018 – Moravskoslezský kraj (za finanční podpory KÚ Moravskoslezského kraje)
- 31. října – 9. listopadu 2018 – Jihomoravský kraj (za finanční podpory KÚ Jihomoravského kraje)
- 22. dubna – 24. května 2019 – Středočeský kraj (za finanční podpory KÚ Středočeského kraje)
- 27. - 31. května 2019 - Vysočina (za finanční podpory KÚ Kraje Vysočina - Fond Vysočiny)
Program Hrátky s Asíkem a Batem je vhodný pro MŠ
Z náplně a zaměření programu: Hravou formou divadelního 45 minutového představení s aktivním zapojením dětí do hry a plněním drobných úkolů učí děti vnímat pořádek ve svém okolí a základům nakládání s odpady či předcházení vzniku odpadů. Lektoři (dva současně v rámci jedné lekce) odučí během dne 2 lekce workshopu. Program je interaktivní, v úvodu sestává z divadelní scénky, děti jsou postupně vyzývány k osobní aktivitě – zapojení do příběhu a spolupráci s postavami příběhu žabákem Batem a ježkem Asíkem. Následuje část, kdy děti plní postupně jednoduché úkoly a rekapitulační závěr pro zopakování a ukotvení základních sdílených informací. Cílem lekce je ukázat dětem nesprávné a naopak potřebné způsoby nakládání s vysloužilými spotřebiči a bateriemi.
Harmonogram pro školní rok 2018/2019:
- 17. září – 26. října 2018 – Praha (za finanční podpory Hlavního města Prahy)
- 26. listopadu – 7. prosince 2018 - Jihomoravský kraj (za finanční podpory KÚ Jihomoravského kraje)
- 14. ledna – 28. února 2019 - Středočeský kraj (za finanční podpory KÚ Středočeského kraje)
!!! Přijímáme objednávky pro II. pololetí školního roku 2018/2019. V případě zájmu o tento program napište na info@recyklohrani.cz. Prověříme aktuálně dostupné termíny a zašleme vám kalkulaci nákladů dle vašich požadavků.
Program EKOABECEDA – Umíme žít bez odpadů?
Jedná se o odpolední workshop pro pedagogický sbor školy
Popis: V rámci cca 3 vyučovacích hodin účastníci získají základní informace k tématu předcházení vzniku odpadu (PVO) z pohledu jednotlivce i školy. Prakticky se seznámí také s možnostmi zapojování PVO do vzdělávacích aktivit na různých stupních škol. Cílem je také motivovat ke spolupráci na EVVO výchově pedagogický sbor školy a usnadnit tak roli EVVO koordinátora. Po společném teoretickém úvodu se pedagogové rozdělí do dvou skupin podle věku žáků: a) MŠ a I. stupeň ZŠ; b) II. stupeň ZŠ a SŠ a aktivně pracují s již existujícím metodickým materiálem EKOABECEDA – umíme žít bez odpadů? Ten obsahuje lektorskou příručku a sérii 20 vzorových scénářů výukových lekcí pro jednotlivé věkové kategorie od MŠ po SŠ. Účastníci workshopu diskutují o dalších možnostech zapojování tématu předcházení vzniku odpadů do vzdělávacích aktivit dané věkové kategorie, potažmo do běžného života školy i jednotlivých žáků. Program je vhodný pro cca 25 – 30 účastníků, je tedy možná i dohoda dvou blízkých školských zařízení pro realizaci v jednom termínu.
- 12. - 23. listopadu 2018 – Moravskoslezský kraj (za finanční podpory KÚ Moravskoslezského kraje)
- 26. - 30. listopadu 2018 - Jihomoravský kraj (za finanční podpory KÚ Jihomoravského kraje)
- 18. - 22. března 2019 – Vysočina (za finanční podpory KÚ Kraje Vysočina)