Znění úkolu

Člověče nezlob se a recykluj!

Recyklohraní aneb Ukliďme si svět vyhlašuje ve spolupráci se společností ASEKOL čtvrtý úkol školního roku 2018/2019.

Vážení přátelé,

v našem novém úkolu „Člověče nezlob se a recykluj!“ chceme žáky a studenty blíže seznámit s recyklačním procesem a ukázat jim, co se děje s elektrospotřebiči poté co je ve škole odevzdají k recyklaci. Moc dobře víme, že je to poměrně akční podívaná – elektro se sváží, pak jde na třídičku, poté se drtí, separuje a úplně na konci vznikají suroviny pro nové výrobky. 

Úkol jsme připravili tak, aby si děti při jeho plnění uvědomily, jak účinná je dnes recyklace a jaké suroviny díky ní ze starého elektra získáváme. Zároveň uvidí, jak náročný je to proces, a co se všechno musí stát, než z vyřazeného elektrospotřebiče získáme druhotné suroviny. Tím chceme znovu připomenout, že ještě moudřejší než odpady recyklovat, je vůbec je netvořit. To je apel na rozumnou spotřebu, která se týká nejen elektrospotřebičů, ale i potravin, obalů atp.

Jako vždy při plnění úkolu zohledňujeme věk dětí. Po těch nejmenších v mateřských školách a v první a druhé třídě základní školy budeme jen chtít, aby si podle předlohy nakreslily nebo z dílků poskládaly recyklační schéma. Po starších školácích a středoškolácích bychom chtěli, aby připravili deskovou hru, která bude inspirovaná recyklačním procesem. Věříme, že vymyslí zajímavé herní zápletky. Napadá nás třeba jednoduchá alternativa na oblíbené „Člověče nezlob se!“, ale typů deskových her je celá řada s úkoly, zápletkami, taktikami a strategiemi. 

Spolu s vyhlašovatelem úkolu, neziskovou společností ASEKOL, jsme moc zvědaví, jak si s tímto trochu náročnějším úkolem poradíte. Držíme palce ať se dobře zabavíte nejen při vymýšlení a tvorbě, ale pak i při hraní vaší nové recyklační hry.

Bližší zadání dle kategorií škol na tomto místě v dostatečném časovém předstihu upřesníme.

Váš tým Recyklohraní

 

 

Pomůcky

Potřebné pomůcky jsou vždy uvedeny u jednotlivých úkolů.

Postup

Po vypracování úkolů nám do Recyklohraní zašlete soubory uvedené v zadání pro daný stupeň.

V případě dotazů nás prosím neváhejte kontaktovat na e-mailové adrese info@recyklohrani.cz nebo na telefonní lince Recyklohraní 739 280 887.

Termíny

Termín pro vypracování úkolu a zaslání výstupů dle zadání je v rozmezí od 1. 4. 2019 do 30. 5. 2019.

Zpět do seznamu úkolů