Znění úkolu

S rýmy jsou šprýmy, aneb příběhy vysloužilého elektra

Recyklohraní aneb Ukliďme si svět vyhlašuje ve spolupráci se společností ELEKTROWIN třetí úkol školního roku 2018/2019. Partnerem úkolu je Národní technické muzeum v Praze.

Vážení přátelé,

představte si, jak by se na svět díval takový elektrospotřebič. Líbilo by se mu, jak s ním „jeho lidé“ zacházejí, zda ho používají správně a šetrně? A jak se k němu zachovají, když jim doslouží? Dají ho recyklovat, aby mohl znovu sloužit, nebo ho nechají jen tak se někde povalovat a zreznout?

Ve třetím úkolu letošního školního roku chceme povzbudit vaše žáky a studenty, aby zapojili svou fantazii a pokusili se vcítit do kůže například staré ledničky, pračky, vysavače, fénu nebo mobilu a napsali nám o tom povídku, pohádku, básničku nebo třeba fejeton. Příběh může být vyprávěný z pozice vysloužilého elektrospotřebiče o tom, jak se k němu doma chovali, jak se o něj starali a co se s ním stalo, když dosloužil.

Nejmenší děti ve školkách a v prvních ročnících základních škol nám o tom mohou nakreslit obrázek nebo leporelo. Ty starší prosíme o slohový útvar dle jejich nebo vašeho uvážení. Jak bylo výše zmíněno, může to být básnička, pohádka, povídka, fejeton, ale třeba i interview, reportáž či sloupek.

Rádi bychom, aby si žáci a studenti uvědomili, že životnost elektrospotřebičů v domácnostech máme hodně ve svých rukou. A zároveň, že když doslouží, jejich život tím nemusí končit. Pokud je předají na recyklaci, dají jim šanci, aby z nich vznikly druhotné suroviny, které nám poslouží k výrobě nových produktů.

Už nyní můžeme prozradit, že slavnostní předání ocenění za nejlepší literární práce v kategoriích I. st ZŠ, II. st. ZS a SŠ proběhne 30. května 2019 v Národním technickém muzeu v Praze, které je partnerem tohoto úkolu. V každé z těchto tří kategorii (I. a II. st. ZŠ a SŠ) oceníme autory prvních tří nejzdařilejších prací. Děti se mohou těšit nejen na návštěvu muzea, ale též na kulatý stůl s pracovníky muzea. Vzhledem k tomu, že v soutěži oceňujeme nejlepší literární práce, vítěze v kategorii mateřské školy vyhlašovat nebudeme. I tak věříme, že děti ve školkách bude bavit povídání, kreslení a jiné tvoření. Motivací mohou být, jako vždy, získané body. Někdy příště se pokusíme vymyslet i takový projekt, kdy podobná „prémie“ spojená s vyhlášením výsledků bude zaměřená i na děti v MŠ.

Moc se těšíme na výsledky snažení vašich dětí a studentů.

                                                                                          Váš tým Recyklohraní

 

Zadání pro jednotlivé stupně

Pomůcky

Potřebné pomůcky jsou vždy uvedeny u jednotlivých úkolů.

Postup

Po vypracování úkolů nám do Recyklohraní zašlete soubory uvedené v zadání pro daný stupeň.

V případě dotazů nás prosím neváhejte kontaktovat na e-mailové adrese info@recyklohrani.cz nebo na telefonní lince Recyklohraní 739 280 887.

Termíny

Termín pro vypracování úkolu a zaslání výstupů dle zadání je v rozmezí od 15. 2. 2019 – 30. 3. 2019.

Zpět do seznamu úkolů