Znění úkolu

Lovci a sběrači aneb Mamutí dopad mobilních telefonů na životní prostředí

NEPŘEHLÉDNĚTE: K tomuto úkolu jsme pro vás připravili průvodní video (ke stažení zde) a zjednodušené zadání, které můžete žákům zadat v rámci distanční výuky - ke stažení je zde. Na prvních dvou stránkách zadání jsou badatelské listy, které si žáci a studenti vyplní. Zbývající část dokumentu přináší informace, které by si pro zdárné splnění badatelských listů měli nastudovat. Tyto materiály jsou vhodné zejména pro žáky II. stupně ZŠ, vyšší ročníky I. stupně ZŠ a studenty SŠ. Pro doložení dokumentace nám postačí jen, když nám do systému na www.recyklohrani.cz vložíte několik vyplněných badatelských listů. Děkujeme!

Milí přátelé ve školách,

pojďte s námi popustit uzdu fantazie a v druhém úkolu letošního školního roku s námi nahlédněte na problematiku výroby, využívání, šetrné spotřeby a recyklace mobilních telefonů trochu jinak. Asi vás překvapí, že se v našem zadání objeví pravěcí lovci a sběrači a také mamuti a bizoni. Nebojte, má to svůj důvod. To hlavní, o co nám jde je, aby žáky a studenty plnění úkolu bavilo, něco nového se dozvěděli a nové informace si díky názorným příkladům dobře zapamatovali.

Samotné zadání má dvě části. V první části nejdříve vyzvěte žáky a studenty, aby se proměnili v LOVCE A SBĚRAČE a ve svém okolí posbírali a „ulovili“ vysloužilé mobilní telefony a odnesli je do školy. Abyste je měli, kde ukládat, než je odešlete k recyklaci, společně si na ně vytvořte sběrnou nádobu. Tip pro vás – zkuste v jejím designu zohlednit motiv pravěku a našich dávných předků :-). Není to však podmínkou. Jako vždy platí, že vaší fantazii se meze nekladou.   

V druhé části úkolu chceme žákům přiblížit, jaké množství materiálů, tedy i nerostných surovin, musí být zpracováno při výrobě 1 mobilního telefonu. A také kolik energie je k tomu potřeba vynaložit. Jsou to skutečně velké hodnoty, a proto v obecných informacích (kapitola A) i v pracovních listech (příloha k úkolu) používáme přirovnání s mamuty a bizony, kteří sloužili k obživě pravěkým lovcům. Snažíme se také názorně ukázat, že mnohem šetrnější je k výrobě nových produktů využívat materiály získané recyklací. A ještě důležitější je vsadit na rozumnou spotřebu. To se týká i mobilních telefonů – i děti a studenti by měli vědět, jak důležité je se o ně dobře starat, aby jim déle vydržely a nezatěžovaly přírodu tím, že si každý rok budou pořizovat nový telefon.

Pro mateřské školy jsme úkol výrazně zjednodušili, aby ho zvládly splnit i malé děti.

A pozor! Až do konce března probíhá v rámci Recyklohraní sběrová kampaň se soutěž zaměřená na mobilní telefony s názvem „Starý mobil pro Remobil“. Pro 25 ve sběru nejúspěšnějších škol máme odměny. Více informací najdete již brzy v pravidlech soutěže – zveřejníme je na www.recyklohrani.cz.

Se spoluvyhlašovatelem úkolu, společností Remobil, se moc těšíme na dokumentaci z plnění úkolu.

Váš tým Recyklohraní

Zadání pro jednotlivé stupně

Pomůcky

Potřebné pomůcky jsou vždy uvedeny u jednotlivých úkolů.

Postup

Po vypracování úkolů nám do Recyklohraní zašlete soubory uvedené v zadání pro daný stupeň.

V případě dotazů nás prosím neváhejte kontaktovat na e-mailové adrese info@recyklohrani.cz nebo na telefonní lince Recyklohraní 739 280 887.

Zpět do archivu úkolů